• Akcja Żonkile w kl. VII

• 27.04.2022 13:04
        • Uczniowie klasy VII wzięli w tym roku udział  w AKCJI ŻONKILE.  Poznali historię narodu żydowskiego w czasie II wojny światowej. Dowiedzieli się, że w kolejnych latach wojny Niemcy utworzyli getta, czyli zamknięte dzielnice, w których zmuszeni byli mieszkać Żydzi. Największe takie getto znajdowało się w Warszawie i to w tym getcie miało miejsce powstanie, które rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku. By upamiętnić te wydarzenia co roku w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Muzeum POLIN organizuje Akcję Żonkile. Symbolem pamięci o powstaniu jest żonkil, co łączy się z historią Marka Edelmana – jednego z przywódców powstania. Po wojnie starał się on zachować pamięć o wydarzeniach i ludziach z getta. Co roku 19 kwietnia składał pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego bukiet żółtych kwiatów. Teraz my kontynuujemy jego działania.

Marcin Szczygielski stworzył na potrzeby akcji Żonkile opowiadanie "Prawdziwi przyjaciele", które przypomina znaną prawdę, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie. Uczniowie na zajęciach z wychowawcą wysłuchali w skupieniu opowiadania . Przenieśli się do wojennej Warszawy  w 1939 roku.  Pogłębili wiedzę na temat II wojny światowej i wydarzeń, które doprowadziły do Zagłady.  Zwiększyli  swoją świadomość na temat mechanizmu wykluczenia. Dowiedzieli się  o różnorodności społeczności żydowskiej.  Różnorodna była też tożsamość Żydów i Żydówek w Polsce. Część z nich czuła się przede wszystkim Żydami, część – przede wszystkim Polakami, ale były też wśród nich osoby, dla których obie te tożsamości były równie ważne.

Uczniowie  przygotowali samodzielnie  papierowe żonkile, które nosili przypięte do mundurków szkolnych, by upamiętnić rocznicę powstanie w getcie  warszawskim.

Justyna Patoła

• Akcja Żonkile w kl. I

• 27.04.2022 13:01
        • W środę 20 kwietnia uczniowie klasy I również wzięli udział w akcji „Żonkile”. Upamiętniała ona 79 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Uczniowie wspólnie wysłuchali opowiadania Justyny Bednarek „Historia pewnej ulicy”. Opowiadanie poruszało historię związaną z II wojną światową. Dzieci dowiedziały się, jak wyglądało życie w czasie wojny. Rozmawialiśmy na temat pomagania innym ludziom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, o prawdziwej przyjaźni. Uczniowie w ten dzień przypięli sobie symboliczne żonkile.
          Edyta Bartkowska

• Akcja Żonkile w kl. III

• 27.04.2022 12:59
        • 20 kwietnia, w 79 rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, uczniowie klasy III po raz pierwszy uczestniczyli ramach Akcji Żonkile w zajęciach przybliżających  dzieciom tematykę tamtych  wydarzeń. Zajęcia odbyły się według materiałów edukacyjnych udostępnionych przez Muzeum Polin.  W  klasie III  ćwiczenia skupione były wokół opowiadania  Pawła Beręsewicza   pt.,, Strasznie,  strasznie”.  W toku zajęć dzieci wykonały żonkile upamiętniające to wydarzenie i przypięły je do mundurków.  Dzięki uczestnictwu w akcji w ciekawy sposób mogli zapoznać się z bardzo poważnymi tematami i faktami historycznymi.
          Ewa Jankowska

• Akcja Żonkile w kl. VI

• 24.04.2022 22:01
        • Klasa VI również wzięła udział w akcji upamiętniającej rocznicę powstania w getcie warszawskim.

21 kwietnia uczniowie przypięli sobie symboliczne żonkile. Na zajęciach z wychowawcą zapoznali się z materiałami przygotowanymi przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Uczniowie wysłuchali opowiadania Marcina Szczygielskiego pt. „Prawdziwi przyjaciele”. Historia bohaterów przypomniała po raz kolejny znaną prawdę, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie.

Szóstoklasiści obejrzeli również film „Będę pisać” opowiadający o losach żydowskich nastolatków przed wojną i po jej wybuchu. Ich historię poznaje dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości.

Są wydarzenia w historii Polski, o których należy pamiętać.

• ZIEMIA URATOWANA!

• 24.04.2022 16:00
        • 22 kwietnia w naszej szkole Ziemia została uratowana przez grupę naukowców z Instytutu Ocalenia Ziemi w składzie: Bartłomiej Chmurzyński, Wiktoria Woroniecka, Mateusz Pikus, Błażej Sawuła, Sebastian Kutko. A wszystko działo się w escape roomie  który został zorganizowany z okazji Dnia Ziemi przez nauczyciela geografii Marcina Smoczyka. Rozwiązując 14 trudnych zagadek logicznych uczniowie mogli dowiedzieć się, jak mądrze dbać o planetę oraz uzyskać cyfry kodu dostępu do skrzyni z sekretnym składnikiem, który należało wykraść, aby Profesor Demolka nie mógł stworzyć mikstury do unicestwienia Ziemi. Rozwiązując zagadki uczniowie mogli: poznać odnawialne źródła energii, dowiedzieć się jak nasze postępowanie ma wpływ na środowisko, dowiedzieć się jak dbać o Ziemię, poznać recykling, poznać czas rozkładu odpadów, usystematyzować wiedzę dotyczącą segregacji odpadów, poznać polskie parki narodowe. Wszystkie zagadki jako pierwsza rozwiązała grupa w wyżej wymienionym składzie. W nagrodę otrzymali immunitet od odpowiedzi ustnej na lekcji geografii. Pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za naszą planetę!
          Marcin Smoczyk