• AKCJA ŻONKILE

• 21.04.2022 23:32
      • Dnia 20 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim i po raz drugi wzięliśmy udział w akcji społeczno- edukacyjnej Żonkile.

W ramach lekcji języka polskiego, uczniowie klas IV i V obejrzeli film edukacyjny pt. „Muranów- Dzielnica Północna” przygotowany przez Muzeum Żydów Polskich POLIN. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiadał historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie. Po projekcji porozmawialiśmy o symbolu akcji  (żółtym żonkilu) i jednym z bohaterów filmu, ocalałym z getta Marku Edelmanie, który każdego 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie, od tego czasu żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.

Na koniec lekcji uczniowie uzupełnili kartę pracy, odpowiadali na pytania związane z treścią filmu.

Aneta Krawczuk