Grypa A/H1N1

Zalecenia dla rodziców w związku z grypą A/H1N1

Materiał edukacyjny przygotowany przez Krajowy Punkt Centralny ds. Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych przy Zakładzie Epidemiologii NIZP – PZH w oparciu o rekomendacje CDC

WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW JAK POSTĘPOWAĆ I ROZMAWIAĆ Z DZIEĆMI W PRZYPADKU PROBLEMÓW ZWIĄZANYCH Z GRYPĄ WYWOŁANĄ NOWYM WIRUSEM A/H1N1
· Należy konsekwentnie podejmować działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci.
· Należy rozmawiać z dziećmi, pytać o to czy słyszały o nowym wirusie A/H1N1 i odpowiadać na pytania na poziomie zrozumiałym dla nich.
· Należy poświęcać dzieciom wystarczającą uwagę, zadawać pytania, wyjaśniać wątpliwości i w ten sposób ograniczać ich niepokój.
· Nie zezwalać dzieciom na oglądanie zbyt wielu informacji na temat grypy w mediach, należy oglądać je wspólnie z nimi i wyjaśniać na bieżąco niezrozumiałe kwestie.
· Trzeba poświęcać wystarczającą ilość czasu na zapewnienie dzieciom rozwoju przez naukę i zabawę.
· Należy wyjaśnić co należy robić aby uniknąć zachorowania:
- myć ręce mydłem co najmniej 20 sekund,
- kaszleć i kichać w chusteczki,
- być w odpowiedniej odległości od osób chorych (około 2 metrów),
- zostać w domu w razie wystąpienia infekcji.
· W razie zamknięcia szkoły dopilnować, aby dziecko nie przebywało w grupach rówieśników, szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach.

Materiał ten nie jest oficjalnym dokumentem władz administracyjnych